Pobieranie materiału genetycznego do badań na ojcostwo

Ojciec czy nie? Pobieranie materiału do badań na ojcostwo

Podzielę się z Państwem historią, która wydarzyła się naprawdę, a może się przydarzyć każdemu z nas. Nie będę wchodził w szczegóły, aby ktoś nie oskarżył mnie o wykorzystanie prawdziwej sprawy do tego opisu, więc będzie bardzo ogólnie. Sprawy typu pobieranie materiału do badań na ojcostwo dotyczą najczęściej ojców, którzy nie zawsze zgadzają się ze swoim ojcostwem.

A było to tak…

Wynajęło mnie małżeństwo mieszkające poza naszym krajem z tego powodu, że prawna opiekunka dziecka (babcia), co 3 miesiące pozywała mojego zleceniodawcę o podwyższenie alimentów. On zarabiał coraz więcej, gdyż ciężko pracował. Podczas mojego wywiadu stwierdził, że od wielu lat łoży na swoje dziecko, ale nie jest pewny co do tego czy jest ojcem, gdyż matka ich wspólnego dziecka miała w czasie małżeństwa i później innych partnerów seksualnych, co było powodem rozwodu jak i jego emigracji i również przekazania opieki dziecka babci.

Potwierdzenie ojcostwa

Zwrócili się więc do specjalistów z detektywlodzbanaszewski.pl, aby zdobyć dowód na to czy zleceniodawca jest faktycznie ojcem swojego dziecka czy nie jest, na którego łoży od wielu lat.

Po kilku dniach okazało się, że jest to misja prawie niewykonalna, a wręcz karkołomna. Babcia tak to zorganizowała, że jej wnuczka/wnuczek (nie będę zdradzał płci) poruszał się tylko na trasie szkoła – dom i nic więcej. Po kilku tygodniach myślałem, że damy sobie spokój, gdyż nie mogliśmy uzyskać materiału biologicznego w ramach istniejącego prawa. I wtedy nagle olśnienie…

Plan prawie niemożliwy i niewykonalny? A jednak!

Mała prowokacja i zachęta, jakby podanie kostki cukru koniowi i babcia sama wpuściła nas do swojego domu. O dziwo pozwoliła na pobranie wymazu, co pozwoliło na wysłanie do laboratorium i co było wielką niespodzianką nie tylko dla nas, ale również dla zleceniodawcy. Okazało się, że to nie dziecko zleceniodawcy, który od wiele lat łoży i spotykał się nie ze swoim biologicznym synem.

Po resztę szczegółów zapraszam na spotkanie z profesjonalnym zespołem skutecznych ludzi z biura detektywistycznego detektywlodzbanaszewski.pl. Nasza dewiza – „Nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia i ustalenia i nie jest to poza Państwa zasięgiem finansowym i moralnym”. Spotkajmy się i  porozmawiajmy, a na pewno razem coś wymyślimy. Prawda jest najważniejsza! Panowie, to nie wstyd ani hańba, żeby skorzystać z usługi typu pobieranie materiału do badań na ojcostwo. Czasem trzeba zwrócić się do specjalisty, żeby ustalić tak ważną sprawę życiową jak to „Czy jestem ojcem”.

Co daje uznanie ojcostwa ? 

Uznanie dziecka wpływa w pierwszej kolejności na jego akt urodzenia- w którym w miejsce ojca wpisywany jest mężczyzna, który uznał ojcostwo. Uznanie jest bowiem niczym innym, jak formalne potwierdzenie, że dany mężczyzna jest ojcem dziecka.

Czy uznanie ojcostwa jest konieczne ?

Uznanie ojcostwa lub jego zaprzeczenie może być konieczne w przypadku, gdy ojcem dziecka nie jest mąż matki lub dziecko urodziło się w określonym czasie po separacji lub rozwodzie. Dzięki uznaniu ojcostwa ojciec dziecka jest zgodnie z prawem pełnoprawnym rodzicem. Mężczyzna przyjmuje wówczas pełną władzę rodzicielską.

Co potrzeba do uznania ojcostwa ?

Konieczne jest złożenie dwóch oświadczeń: mężczyzny, który uznaje w ten sposób swoje ojcostwo, oraz matki dziecka, która potwierdza, że oświadczenie mężczyzny jest zgodne z prawdą. Kierownik urzędu stanu cywilnego dokumentuje te oświadczenia w formie protokołu, który podpisuje on oraz rodzice dziecka.

Ile jest czasu na ustalenie ojcostwa?

Matka może założyć sprawę w sądzie w terminie 6 miesięcy od dnia urodzenia się dziecka a mąż matki w terminie 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o tym, że dziecko się urodziło. Upływ tego terminu skutkuje tym, że ani matka ani ojciec nie mogą na drodze sądowej skutecznie samodzielnie dochodzić zaprzeczenia ojcostwa.

Czy można oszukać test na ojcostwo?

Jeśli wiesz, że próbki pochodzą od właściwych osób i wybierasz laboratorium wiarygodne i doświadczone – testu na ojcostwo nie da się oszukać. Na wynik nie mają wpływu żadne czynniki zewnętrzne, np. choroba czy infekcja, palenie papierosów, picie alkoholu czy zażywanie narkotyków.

Test na ojcostwo DNA

DNA jest to unikatowy kod genetyczny, który rodzice przekazują dziecku. Dlatego też porównując materiał genetyczny rodziców i dziecka, można potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Aby przeprowadzić test, potrzebujemy próbki DNA od ojca i dziecka. Test potwierdza ojcostwo w 99,99%, natomiast wyklucza ojcostwo w 100%.


Detektyw Łódź Banaszewski - Kontakt